IV. Fórum alternativ

 

SEKCE I - Mediální skupina (D. Solis)
I.
Žádáme zveřejnění rozpočtu ČT, ČRO a ČTK. Protestujeme zároveň proti argumentu, že „veřejnost rozpočtu nebude rozumět", který lze vnímat jako urážku veřejnosti.
II.
1.    Podává se stížnost radě ČT na fungování ČT, která nereflektuje objektivně a dostatečně názory a aktivity občanské společnosti a neposkytuje patřičný a náležitý prostor pro veřejnost a iniciativy z ní vycházející.
2.    Žádá se o slyšení u rady ČT k výše popsaným skutečnostem
3.    Podává se trestní oznámení pro porušování §2 zákona 483/1991, o ČT.
III.
Ustavuje se ad hoc „občanská mediální rada" pro veřejnoprávní media. Přípravný výbor Rady je složen z osob:
1.    Renata Hanušová
2.    Radim Švejda
3.    Monika Hoření
4.    Jan Korál
5.    Bohumil Vejtasa
6.    Daniel Solis
7.    Jana Karásková


SEKCE II - Skupina elektronické podpory ( T. Vokoun)
Probrali jsme dosavadní práci na portálu posun.cz. Do budoucna bude na stránkách uvedeno více informací o Fóru alternativ a úspěších jednotlivých iniciativ. Hodně se řešila podpora regionů – mapa aktivistů, regionální kalendář, místní informace.


SEKCE III - Skupina financování občanských aktivit (T. Tožička, K. Růžička)
Existuje řada zdrojů pro financování neziskových organizací – veřejné (EU, vládní, komunální), privátní (nadace, firmy), vlastní (členské příspěvky, sbírky, podnikání, investice, bankovnictví, zvážit moderní přístup k loteriím). Žádný není univerzální a bezchybný, existují omezení ekonomická, časová, politické tlaky apod. Je třeba využít dubnové VIII. Celostátní všeoborové konference nestátních neziskových organizací k prosazení systémového uspořádání vějíře zdrojů a ekonomického zajištění třetího sektoru, přičemž významnou součástí se musejí stát daňové asignace jako prvek demokracie a participace. Pro efektivní a transparentní financování doporučujeme občanským aktivitám a hnutím právní formu občanských sdružení, případně v kombinaci s obslužnou s. r. o. Vyzýváme účastníky fóra k mapování možností zapojení NNO do realizace projektu koncepce řešení bezdomovectví pražského magistrátu.


SEKCE IV - Skupina pro přímou demokracii (P. Bajgar)
Skupina pro přímou demokracii předložila návrh připojit se k tradičním velikonočním mírovým pochodům – letos 9. dubna 2012 – spojit se s jejich organizátory a vnést do nich další téma přímé demokracie.
Součástí této akce (Den demokracie) by bylo Referendum nanečisto – sbírání odpovědí na otázku:
Souhlasíte s privatizací církve?
Vysvětlení otázky: Církev je veřejná služba, která používala svěřený majetek. Nyní se má tento svěřený majetek prostřednictvím tzv. církevních restitucí změnit v soukromý, který lze prodat, a veřejná služba zmizí.
Skupina také formulovala stanovisko k úvahám části vládní koalice, že rozhodnutí o připojení k fiskálnímu paktu a případnému vstupu do eurozóny podléhá referendu. Nesouhlasí s jednorázovým referendem jen k této jediné otázce, protože referendu by měla podléhat i privatizace penzijního systému, zdravotnictví a školství a církevní restituce. Pokud by bylo vypsáno speciální referendum, pak musí být pět otázek (pět referend). Znovu to ukazuje na potřebu zákona o obecném referendu.


SEKCE V - Skupina volby a iniciativy (V. Novotný)
Prezidentská volba:
  žádný z dosud známých kandidátů nevyhovuje iniciativám, iniciativy budou společného  kand. hledat Politickým stranám  požadavek aby sdělily kandidáty. První kolo vyhodnocení odpovědí a návrhů iniciativ únor. Konečné vyhodnocení duben.

K senátním volbám
kulatý stůl v půli února,  kde budou rozpracovány přesné scénáře  dnešních témata – krajské volby, senátní volby, prezident..
U kandidátů obhajující mandát sledovat jak doposud  hlasovali, zveřejňovat, aktivně  navštěvovat předvolební  shromáždění,  S konkrétními otázkami, natáčet jejich odpovědi, zveřejňovat. Požadavek o zaslání seznamu kandidátů do senátu za politické strany. Iniciativy se shodly na obeslání kandidátů do senátu smlouvou,  kterou se kandidát zaváže v případě zvolení kladně hlasovat k bodům uvedených ve smlouvě. Návrh iniciativám o rozdělení si volebních okrsků  

Ke krajským volbám
sledovat v krajích jednání, vytvořit pracovní skupinu iniciativ ke krajským volbám, dohodnout se s iniciativami o rozdělení si krajů.

Jak vykonávají poslanci svůj mandát
Iniciativy zpracují  přehled jednání výborů podle vlastního zaměření činnosti, vypracují scénáře a budou se účastnit  jednání výborů PS , aktivně se zúčastní konkrétními připomínkami, které  sdělují bez dopadu,  tj. pohledem do očí poslance  na svých webech, či jednáních.

Skončila doba, kdy budou poslanci, senátoři, hejtmani žít klidný život. Ti dělají jen to, co jsme jim umožnili.


SEKCE VI - Skupina majetková přiznání (B. Molnár)

Majetková přiznání se mohou stát jedním z efektivních nástrojů boje s korupcí, jejich význam však  nelze přeceňovat.
Všechny dosavadní návrhy předložené jednotlivými politickými stranami v Poslanecké sněmovně byly odmítnuty jak z důvodů politických, tak často i věcných.
Dosud zřejmě nebyla předložena optimální úprava uzákonění majetkových přiznání.
Účastníci diskuse se shodli na tom, že je třeba se pokusit takovou úpravu nalézt ve spolupráci občanských iniciativ s některými senátory. B. Molnár byl pověřen jednáním v této věci a členy sekce bude informovat o dosažených výsledcích.  

********

Odpolední blok:


 
SEKCE I - Ustanovení týmu pro přípravu dalších fór (I. Švihlíková)
Dohodnuto: nejbližší forum v dubnu, frekvence 4x / rok
Bude se pracovat průběžně v regionech (viz. Skupina regionální fóra)
Bude se pracovat i průběžně v období mezi fory (přes posun.cz)
Koordinační výbor bude rozšířen o Kateřinu Sedláčkovou (IZDV)
Byla dohodnuta usilovnější práce na PR

SEKCE II - Regionální fóra alternativ (T. Vokoun)
Byly předány zkušenosti z organizování regionálního fora alternativ v Brně

SEKCE III - Občanské politické hnutí (J. Mrázek)
Debata o modelu servisní funkce občanských politických hnutí pro vstup do voleb objasnila problémy, které je nutné dopracovat (např. provedení primárních voleb v lokalitách).
Model slibuje vytvoření konkurence pro klasický systém politických stran ve volbách všech úrovní. Do komunálních voleb ho asi nebude možné realizovat pro krátkost času.

SEKCE IV – Koordinace petic (V. Exner)
Občanské iniciativy na IV. fóru projednaly
1.    Spolupráci občanských iniciativ, občanských sdružení i zainteresovaných politických stran a hnutí při přípravě petic ve věcech společného zájmu, jejich společném šíření, získávání podpisů a účasti na doprovodných akcích.
Koordinace při otevírání petic
-    Přibrání do petičního výboru,
-    Konzultace a společné dotažení textu,
-    Kromě petičního výboru případně ustavit i organizační výbor.
-    Dohoda o organizaci celé petiční akce.

2.    Na svých akcích, zvlášť na akcích pro získání podpisů pod petice, kde je možné umístění petičního stánku i bez ohlášení, umožnit zároveň v rozsahu společného zájmu rozdávání doprovodných materiálů, vyvěšení piketů apod., případně i účast zástupců partnerských iniciativ k informování občanů.

3.    Dotahování petic do konce: informace o petici a průběhu sbírání podpisů (hlavně taky na internetu, např. na již provozovaných stránkách, připravit desatero petenta - NEZA), trvat na reakci, seznamovat s výsledkem a jeho hodnocením. Právo na veřejné slyšení v příslušné komoře Parlamentu ČR k petici s více než 10000 podpisů, víc a důsledněji využívat. Propagace výsledků, včetně záporných – „Podívejte se, jak veřejný orgán reaguje na stanovisko občanů!"  


4.    Zástupce Alternativy zdola se jménem občanských iniciativ obrátí na Legislativní radu vlády s požadavkem, aby byla připravena úprava petičního zákona tak, aby za stanovených podmínek měly podpisy pod peticemi získané počítačově stejný význam jako podpisy na petičních listech. (Možná spolupráce s Pirátskou stranou)

5.    Náměty na společné petice, které podpořili všichni účastníci sekce:
-    Petice za výrazné prodloužení promlčitelnosti trestných činů v oblasti veřejné správy a hospodaření veřejným majetkem (na 30 až 50 let);
-    Petice za přijetí zákona o majetkových přiznáních (koordinovat s příslušnou sekcí);
-    Petice za přijetí zákona o obecném referendu – ověřit stav, co už je;
-    Petice za demokratizaci mediálních zákonů.
Náměty a jejich provedení projednat v občanských iniciativách.